Vědomě cyklický sex aneb jak zvýšit svůj prožitek při milování

Vedle menstruace je sex dalším tématem, který se ve společnosti (alespoň té většinové) prezentuje dosti zkresleně, resp. odhaluje jen malinkatou část toho, co sex je a co nám může přinést.

Ráda bych s vámi sdílela, jak se vyvíjel můj pohled na sex a prožitek z milování: dotkneme se otázek, jak si může žena po porodu užívat sexu, jak zvýšit a zkvalitnit svůj intimní prožitek, a podíváme se, jak se náš prožitek z milování mění v průběhu měsíce.

Vyrostla jsem v dojmu, že kromě plození dětí je hlavní rolí sexu uspokojení, resp. dosažení orgasmu, a že kvalita tohoto uspokojení je dána délkou penisu, velikostí ňader, krkolomností pozic obou těl a rychlostí jejich pohybu. Alespoň tak je sex prezentován ve většině časopisů a filmů, odkud laik asi nejčastěji čerpá inspiraci a vědomosti 🙂

Dlouhá léta jsem prožívala sex a orgasmus jakoby z hlavy. Vyvrcholení jsem dosahovala skrze dráždění klitorisu a své erotické představy. Pak přišla smršť čtyř porodů během čtyř let. S každým dalším těhotenstvím a porodem jsem se dostávala blíž sama k sobě, víc vnímala své tělo a začala si ho vědomě užívat.

Léčení porodních jizev

Poslední porod, kdy jsem byla hodně potrhaná, ve mně zanechal hlubokou jizvu. Až dlouho po něm jsem si uvědomila, do jakých rovin až sahá. Dva roky po porodu jsem orgasmu při milování nedosahovala.

A pak jsem se jednoho dne zúčastnila ženských kruhů, na kterých se mluvilo o vaginálním mapování, které více popisuji v jiném článku. Velmi mne to zaujalo, ale v té době jsem se ještě necítila na to navštívit terapeutku, a tak jsem se začala mapovat sama doma.

Poprvé po dvou letech jsem se dotkla své jizvy a věnovala ji vědomou pozornost. Párkrát jsem toto intimní setkání s vlastní jizvou a vagínou zopakovala a najednou jsem cítila, jak se do nich vrací cit. Zvýšení citlivosti v této intimní oblasti pak vedlo i k tomu, že jsem během milování začala opět zažívat orgasmy.

Slow life, slow motion, slow sex

Dalším krokem k novému prožívání milování bylo, když jsem při sexu začala vědomě vypínat hlavu a soustředit se místo nahoru dolů: místo vizualizací v hlavě jsem se soustředila na pochvu a čípek.

A najednou jsem začala dosahovat úplně jiných orgasmů, takových z hloubky, při kterých zažívám pocit absolutního odevzdání se, uvolnění a splynutí. Nejen s mužem, ale jakoby s celým vesmírem.

A jednoho dne jsem se úplně přestala upínat na orgasmus a celé milování věnovat tomu, že se soustředím na to, jak ho dosáhnout sama nebo jak k němu dovést muže, ale začala jsem si jen užívat každé chvíle, kdy jsou naše těla fyzicky či energeticky propojena.

Připomíná mi to princip, který mne naučily děti: nehnat se neustále za nějakým výsledkem, ale užívat si samotné cesty. Když jsem se přestala hnát za tím, abychom s dětmi dorazili tam a tam, v tolik a tolik, nebo abychom TAM už byli, a začala si všímat toho, co je TEĎ, začala jsem si mateřství i života mnohem víc užívat. To stejné platí pro sex. To stejné platí pro cokoli jiného.

A děti mne naučily ještě jednu věc, která přispívá i k tomu, že si dnes v mnohem větší míře užívám milování: zpomalit. Protože teprve když zpomalíme, začneme mnohem víc vnímat všechny nuance. Najednou vidíme a cítíme věci, které nám v rychlosti unikaly. Najednou máme mnohem víc času i prostoru sladit se samy se sebou i s partnerem.

Cyklický sex aneb každý týden jiná milenka

V neposlední řadě jsem si pak všimla, že se mé prožívání sexu během měsíce mění: některé dny jsem všeobecně víc v hlavě, jindy v těle. A stejně je tomu i při milování: někdy mám chuť zůstat víc na povrchu a hrát si s představami v hlavě, jindy mám chuť sestoupit víc do hloubky a hrát si s tělem či energií.

Během měsíce se totiž mění nejen hladina hormonů v našem těle, ale i kvalita našeho prožívání života a tedy i milování. Ženy se často těmto změnám brání a vyčítají si je. Když se však naučíme s nimi pracovat, přijmout je a vnímat sama sebe v naší kouzelné proměnlivosti, začneme si svého života mnohem víc užívat a přinese nám to úplně nové prožitky.

Podle momentálně převládající energie si tak můžeme pokaždé užívat různých kvalit sexu: v některých fázích měsíce si budeme užívat takového bezstarostného, hravého sexu, rychlovek a nových poloh či pomůcek.

Nebo se úplně ponoříme do těla svého i partnerova a budeme si užívat sílu spojení, která se mezi námi tvoří. Poté dáme ve fantazii či v realitě průchod našim nejdivočejším představám. A nebo si budeme vychutnávat třeba prožitek jednoty, které naše spojení přináší, a hloubku naší intimity.

Shrnutí: Jak zvýšit svůj prožitek z milování

A co jsem se tedy v průběhu objevování a vnímání vlastního těla naučila, že vede k většímu prožívání (nejen) milování:

  • Vnímat svoje tělo. Sex je tím lepší, čím více vnímáme tělo své a tělo partnerovo. Za vhodný začátek, jak se naučit lépe vnímat svoje tělo, považuji některý z pohybových stylů body and mind, jako např. jógu či pilates.
  • Být tady a teď. Přestat se upínat k výsledkům (orgasmům) a užívat si samotné cesty (průběhu).
  • Pracovat s pánevním dnem. Na kurzu Tajemství pánevního dna Renaty Sahani jsem se naučila cvik, který jsem zařadila i do online programu jemného cvičení Maminka ve formě, díky kterému dosahuji orgasmu pouhou aktivací svalů dna pánevního a zvýšilo to i prožitek můj a partnera při milování.
  • Poléčit si své (porodní) jizvy. Ze začátku úplně stačí dopřát jim vědomou pozornost. Přijmout je jako svou součást. Jemně se jich dotknout.
  • Zpomalit. Co všechno vám přinese pomalý, nebo také vědomý sex, se můžete dočíst v knize Vědomé milování, a svou partnerskou intimitu prohloubit na některém z partnerských workshopů.
  • Uvolnit se. Velikost prožitku nespočívá v rychlosti kmitajících těl, ale je tím intenzivnější, čím více jsme schopné se uvolnit.
  • Naslouchat svým proměnlivým potřebám. To, co vám fungovalo včera, už dnes nemusí platit. To, co jste si užívala včera, se vám dnes už nemusí líbit. Naučit se vnímat, přijímat a využívat své proměnlivé potřeby můžete např. na prožitkovém kurzu 4 tváře ženy.

Když si to teď po sobě čtu, troufám si říct, že všechny tyto body vedou ke zvýšení nejen prožitku z milování, ale k většímu prožívání života obecně. K tomu, že začnete v životě vnímat úplně nové barvy. K tomu, že váš život bude krásnější, pestřejší a intenzivnější! Tak si to objevování užijte 🙂

Mnoho zábavy při objevování vám přeje Katka

O autorce

Kateřina Marešová

Jsem certifikovaná lektorka Cyklické ženy®, měsíční matka (Moon Mother®), nadšená tanečnice, a hlavně šťastná máma čtyř malých dětí. Pomáhám ženám i dívkám naučit se rozumět svému tělu a jeho proměnlivým potřebám, zamilovat si svou menstruaci a využívat darů a schopností, které ženě přináší její cyklická podstata. Jsem spoluatorkou 1. česko-slovenského online kurzu o ženské cykličnosti Královnou svojí proměnlivosti, který pomáhá ženám zbavit se problémů s PMS, bolestivou menstruací či přechodem a zároveň v nich probouzí jejich ženskou sílu, energii a autenticitu. Pořádám taneční semináře Roztanči svůj den a cyklické kurzy 4 tváře ženy: Jak si užívat a využívat svých proměn. Jsem zakladatelkou vzdělávacího projektu pro školy i veřejnost Rozkvétající žena. Můj příběh si můžete přečíst zde>>.